
Mai lõpus külastasime
Šotimaa vaarikakasvatajaid ja -töötlejaid. Nägime vaarikaistandusi avamaal ja kiletunnelites, uudistasime marjade töötlemist ja toodete müüki. Kohtusime kohalike põllumeestega ning Queen Margaret University Toiduarendus- ja Innovatsioonikeskuse esindajatega. Reisilt saime hulganisti häid mõtted tootearenduseks ja praktilisi nõuandeid vaarikate kasvatus- ja töötlemistehnoloogiatest. Reis sai teoks tänu Maaelu arengukava projekti “Vaarikaseemneõli tootmistehnoloogia arendamine” toetusele.

24. mail saabusime Riiast Glasgow lennujaama. Šotimaa tervitas meid kogu reisi kestnud kuumalainega. Kohalike sõnutsi oli nii soe ja päikseseline ilm üsna erakordne. Parajaks katsumuseks oli kohanemine vasakpoolse liiklusega. Ringteed, millel tuleb vaadata paremalt poolt lähenevaid autosid ja samal ajal hakkama saada vasaku käega käiguvahetusega, nõudsid omajagu harjutamist.

Esimeseks sihtkohaks oli Anguse regiooni mahlatootja Ella Drinks Ldt. Toodetakse kohalikust toorainest mahlasid. Tootjad on uhked oma Bouvrage kaubamärgi all valmistatud vaarikajoogi ja auhinnatud Angus Apples õunamahla üle. Talus kasvatakse ka kohapeal mahetootmisena õunu ja vaarikaid.
https://bouvrage.myshopify.com/
Pildil Anne Thomson ja John Gallagher mahla pastöriseerimisseadet tutvustamas


25. mai hommikul proovisime ära tõhusa šotipärase hommikusöögi, mille koostisesse kuulus ohtralt lihatooteid – lisaks muule ka lamba sisikonnast valmistatud rahvustoit haggis ja verikäkki meenutav suutäis.
Päev algas Dunnotari kindluse varemete imetlemisega ja lummava vaatega merele Stonehaveni kõrgetelt kaljudelt.

Castletoni farmis kasvatatakse maasikaid, vaarikaid, mustikaid ja kirsse alates 1992 aastast. 2000 aastal rajati esimesed kiletunnelid, mis aitasid kõrvalda paljud ilmastikuga seotud riskid, mis tekivad Šotimaal marjade kasvuga õues. Talu toob oma toodangu kvaliteedi põhjusena välja põhjapoolse asukoha, mis tagab pikkade päevavalgustundide ja jahedama kliimaga ideaalsed tingimused marjade tootmiseks. Külm kliima võimaldab viljadel küpseda aeglaselt suurendades marjade magusust.

Talu tootmisköögis valmivad kohapeal kasvatatud ja korjatud marjadest moosid, kastmed, siirupid ja äädikad. Oma toodangut iseloomustatakse sõnaga – Berrylicious!
Castleton Farm’i moosid hinnati 2013 aastal parimaks uueks jaemüügitooteks. Kõiki talu tooteid saab proovida ja kaasa osta kohapealt poest, tegutseb kohvik. https://castletonfarmshop.co.uk/


Charlestoni farm on pereettevõttena tegutsenud alates 1946 aastast. Algusaastatel kasvatati vaarikaid ja lisaks peeti piimalehmi peamiselt oma talupere toitmiseks. Tänaseks on piimakarjast loobutud ja marjakasvatuse sortimenti laiendatud – kaasa saab korjata maasikaid, vaarikaid, karusmarju, pampleid, mustikaid ja sõstraid. Lisaks on rajatud õuna- ja ploomiistandused. Vaatasime üle, kuidas maasikad ja vaarikad kiletunnelites kasvavad. Külaskäigu ajal oli täies hoos sparglihooaeg, mille kasvatus on talu tegemistele lisandandunud viimati.


Vanas laudahoones tegutseb talupood ja kohvik, milles pakutakse kohapeal valmistatud toitu, kosmeetikatooteid ja käsitööd. Lastele on rajatud mänguväljak. Kuna ilm oli soe ja päikeseline oli külastajaid palju vaatamata sellele, et marjahooaeg ei olnud veel alanud.
http://www.charleton-farm.co.uk/


Šotimaa on kuulus ka oma viski pruulikodade poolest. The Famous Grouse viskit pruulitakse 1896 aastast alates ja tegime meiegi tutvust selle pruulikoja ajalooga, viski tootmise tehnoloogia ja degusteerimise nüanssidega.

26. mai kohtumisel Queen Margaret Ülikoolis saime ülevaate teaduskeskuse tegemistest ja tutvustasime oma koostööd Raivo Tederi marjakasvatuse ja Polli aiandusuuringute keskuse vahel “Vaarikaseemneõli tootmistehnoloogia arendamise” projektis. Loodi koostöö arendamiseks side prof. Tom Mercer ja Miriam Smith’iga. Scottish Centre for Food Development and Innovation (SCFDI)on Šotimaa valituse poolt rajatud keskus, mille ülesanne on aidata kohalikke väikeettevõtjaid oma toodete arendamises, nõustamises ning uuringute läbiviimisel. Polli aiandusuuringute keskus on sarnane antud instituudiga ning arutati võimalikke koostööarendusi tulevikus.

Belhaveni talu kuulutab oma kireks kasvatada parimaid, maitsvaid ja värskemaid puuvilju. Ollakse õnnelikud oma asukoha üle Ida-Lotianis Edinburghi kaguosas , kus on päikesepaistelisi tunde rohkem kui mujal Ühendkuningriigis. Päikesepaiste koos värske mereõhuga muudab viljad eriliseks. Rennie perekond alustas samas piirkonnas kartulite ja viljakasvatusega, marjakasvatuse lisandudes oldi piirkonnas ühed esimesed, kes juba alates 1980ndatest on pakkunud soovijatele marjade kaasakorjamise võimalust.
Välja on töötatud kaubamärk IceDelight!, mille all toodetakse rasvavabasid külmutatud marjamagustoite. http://www.belhavenfruitfarm.co.uk/


Graigie talus on Sinclair’ide perekonna poolt moosi keedetud alates 1985 aastast. Pakutav tootevalik on mitmekesine. Kasutatakse vilju, mida kasvatatakse kas enda talus või kohapeal ümberkaudsete marjakasvatajate poolt. Värske kohapealne tooraine tagab lõpptoote suurepärase kvaliteedi. Talu moosid valmistatakse traditsiooniliste meetodite ja retseptide abil, mis on talletatud Great Granny Sinclairi retseptiraamatutes. Kohapeal saab osaleda moosikeetmise kursustel, mis on pererahva sõnutsi väga populaarsed. Kaasa saab korjata või kohapealt osta maasikaid, vaarikaid, pamleid, sõstraid, õunu, rabarberit, kõrvitsat ja päevalilli https://craigies.co.uk/




27. mail külastasime Pittormie Fruit Farm’i Kirde-Fife südames. Tegu on väikese intensiivtootmisega peretaluga. Talu eesmärgiks on toota kvaliteetset värsket toitu, millel on tõeline maitse – kemikaalide kasutamist on püütud vähendada absoluutse miinimumini. Marjahooajal saab korjata marju ise kaasa või osta neid ning nendest valmistatud toodangut samast talupoest. Meie külastuse ajal oli talupood suletud, aga müügiks pakuti kohapeal kasvatatud erinevaid taimeistikuid.
Kasvatatakse vaarikaid ja pampleid ning nende ristandeid – tayberries- ja loganberries. Lisaks ka maasikaid, karusmarju, mustikaid, rabarberit, punaseid ja musti sõstraid ning erinevaid köögivilju. http://www.pittormiefruitfarm.co.uk/index.html


Cairnie marjakasvatus koos laste mängumaaga oli meie külastatuid paikadest üks hiljutisemalt avatud ettevõtmisi. Koht avati 2016 aasta kevadel. Talu poes on saadaval värskelt korjatud puuviljad, mida talu toodab, maitsvad kodused küpsetised, sealhulgas värskelt küpsetatud leib, kohalikku hooajalised köögiviljad, vabapidamisel kanade munad. Pakutakse kohalikku mett, kastmeid (chutney’d), sinepeid, õlisid ja paljusid teisi toiduaineid, sealhulgas Cairnie enda kaubamärgiga auhinnatud moosisid ning puuviljaäädikaid ja -siirupeid.
Poes on saadaval ka valik kohalike käsitöömeistrite valmistatud laste mänguasju ja lõbusaid kingitusi ja kaarte. Mängumaal on rohkelt atraktsioone lastele, kardisõidu rada ja maisipõldu rajatud labürint.
http://www.cairniefruitfarm.co.uk/


Talu paikneb 120 aakri suurusel maa-alal, millest 45 toodavad kõrgekvaliteedilisi puuvilju ja marju. Alates 2017 aastast on võimalik maasikaid korjata maapinnast kõrgemale ehitatatud lavatsitelt, mis tagab marja kvaliteedi ja mugavama korjamise. Hooajal pakutakse maasikad (4 sorti), vaarikad (3 sorti), punased ja musti sõstrad, karusmarju, pampleid , kirsse, kõrvitsad ja päevalilli.


Viimaseks külastatud marjakasvatusettevõtteks oli Blacketyside Farm Levenis. Marjakasvatust soosib asukoht mere ja mägede vahel. Pikad suvepäevad võimaldavad kasvatada parima kvaliteediga vilju. Maasikad, vaarikad, mustikad ja kirsid kasvavad 70 aakril.

Kiletunnelite kasutuselevõtu tulemusena pikenes marjahooaja pikkus 6 kuuni, mis tagab tarnimise järjepidevuse. Lisaks marjadele kasvatatakse talus kartulit, porgandit ja kaera pudruviljaks ning otra loomasöödaks.
http://www.blacketysidefarm.com/


Reisi lõpetuseks sõitsime läbi Trossachsi rahvuspargi ja piki Suurbritannia suurima mageveejärve Loch Lomondi kallast ning tegime peatuse maaliliste majakestega Lussi külakeses. Kuumalaine oli möödunud ja tuli ka paar sahmakat Šotimaale nii tavapärast vihmahoogu.


